JAK ZORGANIZOWAĆ SWÓJ DZIEŃ PODCZAS KWARANTANNY?...
To, co robisz rano, ma znaczenie, czyli dobry początek dnia. Tuż po obudzeniu nie musisz się zrywać z łóżka. Zacznij myśleć o tym, co dobrego Cię dzisiaj spotka. To jak bedzie wyglądał Twój dzień, zależy od Ciebie. Jeśli nie dostrzegasz niczego pozytywnego, zastanów się, co możesz zrobić, aby nadchodzacy dzień własnie taki się okazał. Może wystarczy uśmiechnąc się
do wszystkich? A może wsyatrczy zadzwonić do kogoś (kolezanki z klasy) i porozmawiać?
Wstań o tej porze, co zwykle, kiedy chodziłeś do szkoły. Znajdź 5 minut na gimnastykę.
Zjedz rano śniadanie! Zjedzenie dobrego, pożywnego śniadania powoduje, że przedłużamy sobie czas działania naładowanych baterii. Pamiętajmy, że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Jeśli nie zjemy go wcale lub zjemy za mało, za szybko – wtedy nie będziemy mieć energii na dalszą część dnia.
Nauka w określonych ramach czasowych. Większość z nas potrafi się skupić i efektywnie pracować maksymalnie przez półtorej godziny. Po tym czasie zaczynamy sie męczyć (chociaż niekiedy nie zdajemy sobie z tego sprawy, bo nie jest to zmęczenie naszych mięśni i nic nas nie boli, tylko po prostu gorzej koncentrujemy się na tym, co robimy) i nalezałoby zrobić przerwę.
W czasie przerwy zaczerpnij świeżego powietrza, chociażby wychodząc na balkon, przewietrz pokój. Zjedz coś lekkiego, np. Banana, wypij koktajl owocowy lub wodę z cytryną, która Cię orzeźwi. Jeżeli chcesz zjeść coś słodkiego to oczywiście możesz, ale w rozsądnych ilościach. Pamiętaj, żeby ta słodycz miała też inne wartości prócz cukru jak np.witaminy, białko odżywcze.
Plan nauki i aktywności codziennych
9:00 – 12:00
To jest czas, kiedy nasz mózg pracuje najefektywniej. Najwięcej nauki możemy przyswoić
i zapamiętać. Rozplanuj naukę tak, żeby trwała 60 min, a po tym czasie zrób 10 minut przerwy. Jeżeli 60 minut to dla Ciebie za dużo, ucz się przez 45 minut i zrób 10 minut przerwy tak samo jak w szkole. W trakcie nauki o tej porze rozwiązuj zadania, karty pracy, rób ćwiczenia w książkach itp.
12:00 – 14:00
W tych godzinach możesz poszukać informacji edukacyjnych w różnych źródłach: internet, encyklopedie, atlasy, słowniki. Praca z kolorowymi ilustracjami, oglądanie filmów edukacyjnych sprawi, że nie poczujesz się tak zmęczony, a wręcz będziesz zaciekawiony tym, co widzisz.
14:00 – 15:00
To dobra pora na wspólny obiad. Jeśli to możliwe to zjedz go razem z rodziną. Natomiast jeśli rodziców nie ma w domu, zjedz posiłek z rodzeństwem. W sytuacji, gdy jesteś jedynakiem, zjesz posiłek sam, ale możesz spoglądać w okno, aby obserwować otoczenie. WAŻNE: podczas jedzenia posiłku wyłącz wszystkie urządzenia multimedialne: telewizor, laptop, tablet, wycisz dzwonek
w telefonie. Skoncetruj się na posiłku, rozmowie z najbliższymi (jeśli razem jecie posiłek). Ważne, żeby nie rozpraszały Cię media. To czas, żeby odpocząć od elektroniki.
15:00 – 18:00
To czas dla Ciebie i na Twoją kreatywność. Jeśli musisz zrobić pracę plastyczną czy tehcniczną,
to jest właśnie ten moment. Wykonując zadanie z tych przedmiotów, masz możliwość zrelaksować się. Jeśli nie masz nic zadane z plastyki czy techniki, zajrzyj w głąb swojej wyobraźni. Wykorzystaj dostępne materiały plastyczne (kredki,plastelina,modelina,bibuła,karto techniczny), aby stworzyć coś z niczego. Pamiętaj! Jeśli chcesz wykonywać jakiekolwiek doświadczenia rób to ZAWSZE
W OBECNOŚCI RODZICA! Nigdy nie wykonuj takich rzeczy samodzielnie! Na prace plastyczne przeznacz 90-120 minut. Po tym czasie skontaktuj się ze znajomymi, rodziną. Porozmawiaj, opowiedz jak mija Twój dzień, wyślij im zdjęcie swoich prac. Ważne, aby była to rozmowa telefoniczna, aby usłyszeć głos drugiej osoby oraz zminimalizować patrzenie w ekran. Na tę aktywność przeznacz od 30 do 60 minut. Po tym czasie, przyszedł moment na sprzątanie. Uporządkuj swoje miejsce pracy, posprzątaj. Zostaw pokój w pokój w takim stanie, w jakim chciałbyś zobaczyć go rano. Dbaj o swoje miejsce pracy i nauki. Przeznacz na sprzątanie tyle czasu ile potrzeba.
18:00 – 21:00
To dobry moment na spędzenie reszty dnia z rodziną. Porozmawiajcie ze sobą, opowiedzcie co się dzisiaj DOBREGO wydarzyło. Co udało Ci się zrobić? Czego się nauczyłeś? Jak się czułeś przez ten dzień? Poproś, aby rodzic opowiedział o swoim dniu. Zapytaj jak się czuje, czy jest zmęczony. A może zagracie wspólnie w gry planszowe? Ogranicz do minimum czas przed komputerem. To czas na wyciszenie się, na regenerację. Jeśli uprawiasz sport, możesz ćwiczyć w domu. Mieszkasz w domku piętrowym? Idealnie! Możesz na czas wchodzić po schodach, aby wzmocnić mięśnie nóg. Zrób z rodzicem/ rodzeństwem na robienie pompek na czas, kto więcej. Możesz także pomóc rodzicom w przygotowaniu kolacji. To czas dla Ciebie i Twojej rodziny.
21:00 –
Po całym dniu, przygotuj wieczorną toaletę. Weź prysznic lub kąpiel. Pomyśl, za co jesteś wdzięczny? Co dobrego mnie dzisiaj spotkało? Co sprawiło mi radość? Oceń mijający dzień
na skali od 1 do 10 (1 najsłabiej, 10 najmocniej). Zapisz swoje przemyślenia. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest pisanie dziennika/ pamiętnika. Za jakiś czas z uśmiechem na ustach wspomnisz to, jak dobrze zorganizowałeś sobie czas w tym trudnym okresie.
Jak radzić sobie z rozpraszaczami w czasie nauki online? Mówiąc: rozpraszacze, mam
na myśli Internet, media społecznościowe, powiadomienia na telefonie komórkowym. Pamiętaj,
że to nie jest tak, że "Facebook Tobą rządzi, Pinterest Tobą rządzi“. To my sami, na własne życzenie fundujemy sobie rozpraszanie. Warto wziąć sprawy w swoje ręce Zachęcam do wyłączenia wieczorem telefonu. Minimum godzinę przed pójściem spać każdy powinien odłożyć telefon,
aby mocne światło nas nie rozpraszało przed snem. Polecam zadać sobie każdego wieczoru takie pytanie: za co jestem wdzięczny? Co dobrego mnie dzisiaj spotkało? Co sprawiło mi radość?
Opracowanie: Karolina Patora i Paulina Janiszewska